Kokteyl ve özel davetlerin olmazsa olmazı olan kanepeleri sizler için itina ile hazırlıyoruz. Ekibimiz 100 kişilik kanepeyi aynı gün hazırlayabiliyor. Kanepeler hem karışık hem de vejetaryen olarak hazırlanabiliyor.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

YAZAR

Duru Mutfak

KATEGORİ

Aparatifler

YAYIN TARİHİ

Mart 28, 2021

INSTAGRAM

@durumutfak

Kanepeler kokteyl ve benzeri organizasyonlarda kullanılan en önemli aperatiflerdir. Kadın günlerinin vazgeçilmezi olan krem peynirlisinden, somon balığına kadar bir çok çeşidi olan kanepelerin dizilişi bile aslında ağız tadı açısından önem taşımaktadır. Kanepelerin ilk olarak ekmeklerinin elde yapılmış kek ekmeğinden olması, koyulacak zeytin veya peynirin bir gün suda bekletilerek tuzunun alınması, ilk olarak kaşar peyniri yada krem peynir ile ekmeğin oluşturulması devamında ise zeytin daya marul ile tamamen vejetaryen olarak hazırlanması gerekmektedir. Bazı insanların et düşkünlüğü göz önünde bulundurularak havyar, somon balığı, et, füme salam gibi çeşitleri de yapılmaktadır. Bu kanepelerin hazırlanması sonrasında en az 6 saat içerisinde tüketilmesi yada streç ile muhafaza edilerek 3 gün içerisinde tüketilmesi sağlanabilmektedir.

Kanepe Resimleri

Abone Olun & Ücretsiz Bir e-Kitap Alın

Haftalık Menülerimizi e-posta ortamında sizlere iletmek ve güncel kalmanızı sağlamak için lütfen e-bültenimize kayıt olunuz.